See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- Kravet Design Designer Lizzo
- Kravet Design Designer Lizzo ESCALA – 02
Kravet Design Designer Lizzo ESCALA – 02
Experience the premium quality of Kravet Design Designer Lizzo ESCALA – 02, designed to elevate your space with both style and durability. With a width of 55.11 in and a vertical repeat of 14.56 in, this fabric provides a seamless and balanced aesthetic. As part of the collection, it embodies sophistication and versatility. Expertly crafted in Made In Spain Notes Indoor, the finish enhances its visual appeal, making it an elegant choice for upholstery. Made from Polyethylene – 93%, Polyester – 7%, this fabric offers exceptional performance and longevity, ensuring a high-end look that lasts.
This product meets the highest durability standards, passing an abrasion test of . Featuring a distinctive Modern pattern, it is designed for Upholstery applications. With a cleaning code of Hh-Machine Wash, Delicate, maintenance is simple and hassle-free. The fabric boasts a performance rating of Indoor and meets UFAC safety standards, making it a reliable choice for both residential and commercial projects.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$417.60 Original price was: $417.60.$348.00Current price is: $348.00.
Per Yard
2 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 55.11 in (139.98 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 14.56 in (36.98 cm) |
| Horizontal Repeat | 14.37 in (36.5 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Designer | Lizzo |
| Type | Indoor / Outdoor |
| Country of Manufacture | Made In Spain |
| Notes | Indoor/Outdoor |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 – 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Polyethylene – 93%, Polyester – 7% |
| Furniture Grade | 49 |
Performance Characteristics
| Pattern | Modern |
|---|---|
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | Hh-Machine Wash, Delicate |
| Performance | Indoor/Outdoor |
| UFAC | N |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics D3034 Harvest
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3316 Noir
$89.60Original price was: $89.60.$68.90Current price is: $68.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D1684 Tahiti
$75.30Original price was: $75.30.$57.90Current price is: $57.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2663 Habitat
$76.60Original price was: $76.60.$58.90Current price is: $58.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 6941 Shadow
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D1660 Monterey
$66.20Original price was: $66.20.$50.90Current price is: $50.90. Add to cart
