You are here:
- Home
- KRAVET DESIGN KATE SPADE NEW YORK WHIMSIES
- KRAVET DESIGN KATE SPADE NEW YORK WHIMSIES OWLISH – BLACK WALLPAPER
KRAVET DESIGN KATE SPADE NEW YORK WHIMSIES OWLISH – BLACK WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$611.00 Original price was: $611.00.$470.00Current price is: $470.00.
Per Roll
7 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Kravet Design |
|---|---|
| Collection | Whimsies |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 4 – 5 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Designer | kate spade new york |
| Notes | Coordinates With Fabric Item Owlish-819 |
| Note | Priced And Sold By The 9 Yard Roll |
| Composition | Paper – 100% |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
| Vertical Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Wallcovering Area | 60.75 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Animal/Insects, Novelty |
| Cleaning Code | X-Vacuum Or Brush Only |
Certification Letters
Sample Books
Categories: Black, Black Wallpaper, gray, Gray Wallpaper, Green, Green Wallpaper, Kravet, KRAVET DESIGN KATE SPADE NEW YORK WHIMSIES, teal, Teal Wallpaper, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: W3331.819.0
Tags: Black Black Wallpaper gray Gray Wallpaper Green Green Wallpaper Kravet KRAVET DESIGN KATE SPADE NEW YORK WHIMSIES teal Teal Wallpaper Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
Charlotte Fabrics D3060 Midnight$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. -
Charlotte Fabrics D3036 Onyx$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. -
Charlotte Fabrics 3680 Aztec$66.20Original price was: $66.20.$50.90Current price is: $50.90.
